Ryanair

Ryanair (ISEQ: RYA, LSE: RYA, NASDAQ: RYAAY) je irská nízko nákladová letecká společnost s hlavním sídlem na Mezinárodním letišti v Dublinu (Irsko).

Ryanair je největší letecká společnost v Evropě  a rovněž největší letecká společnost na světě v počtu přepravených mezinárodních pasažérů. Za rok 2009 přepravila 65.3 milionu cestujících, což je 13% nárůst oproti roku 2008, a plán na rok 2010 je až 73 miliónů pasažérů.

Flotilu společnosti tvoří téměř 250 letadel Boeing 737-800, které létají na přibližně tisíc linkách v Evropě a Maroku ze 41 základen. Společnost je známá svou rapidním expanzí, kterou dosáhla díky dereguralizácii leteckého průmyslu v Evropě roku 1992, a také svým nízkonákladovým (low cost) modelem prodeje letenek.

Největším letištěm, kde Ryanair operuje, je Letiště Londýn-Stansted.

Ryanair nabízí nízko nákladový (low cost) model prodeje letenek. Na podobném obchodním modelu fungují i jiné společnosti, například EasyJet, Wizz Air nebo již zkrachovalou SkyEurope Airlines. První z jmenovaných společností je pro Ryanair největším konkurentem. V ceně letenek však jde Ryanair oproti svým ostatním nízko nákladovým konkurentům ještě dále. Každý den nabízí akciové letenky v cenách od 0,01 € do asi 12 €, kde cena letenky je konečná, včetně všech základních povinných poplatků. Podle statistik tvoří tyto akciové letenky až zhruba polovinu všech prodaných letenek. Přesto zisk společnosti Ryanair v roce 2009 vzrostl oproti stejnému období roku 2008 až o více než 500%. Za celý účetní rok (1. duben 2009 – 31. březen 2010) činil čistý zisk společnosti Ryanair až 319 milionů eur.

This entry was posted in Nízkonákladové letecké společnosti. Bookmark the permalink.