Co jsou charterové lety

Charterové lety jsou fenoménem cestování už od jejich zavedení. I když se stávají stále populárnější hlavně díky své nízké ceně, rozhodně se nedají doporučit každému. Cestování s charterovou letenkou se totiž může proměnit v poměrně složitou a hlavně únavnou záležitost, proto je ideální spíše pro lidi, kteří dokáží improvizovat a je jim třeba jedno kam vlastně poletí. To už je ale spíše extrém.

Základním principem charterové dopravy je jakási dohoda, že poletíte, ale teprve až Váš spoj bude na řadě. Něco jako, když nákladní vlaky vždy dávají přednost dopravě osobní. Podobně to funguje i u charterového letu. Nejdříve mají přednost pravidelné spoje a to i ty opožděné, teprve poté přijdou na řadu charterové lety. Spoždění tak může nabýt i několik hodin.

Společnosti, které provozují charterové lety se také řídí heslem, že je potřeba letadlo za jakoukoliv cenu naplnit. Takže se může stát, že na letenka koupená těsně před odletem může být opravdu takřka zadarmo. Existují dokonce i společnosti, které se na charterové lety přímo specializují a dokonce ani klasické pravidelné spoje neprovozují. U nás jsou veřejnosti často označované za nízkonákladové, ale toto označení je dost zavádějící.

Charterové lety často nevyužívají hlavní letiště a tím se vyhýbají vysokým poplatkům. Doba letu většinou nepřesahuje tři hodiny. Zařízení letadel také neoplívá luxusem, což ale při krátkém letu není velkým nedostatkem. Existují i turisti, kteří využívají uvolněná místa právě v charterových letech. Za poměrně nízkou cenu jsou tak schopní cestovat doslova po celém světě. Bouhže si nevybírají kam zrovna poletí. Na druhou stranu tento druh zábavy či trávení prázdnin je některými lidmi doslova vyhledáván a za nic na světě by to nevyměnili.