Historie charterových letů

Charterové lety jsou tu už dlouhou dobu, prakticky od začátku cestování letadlem. Důvodů, proč se za nízkou cenu, nebo i zdarma nabízeli cestujícím bylo mnoho. Od kuriózních jako, že je potřeba vyvážit druhou stranu letadla až po jednoduše ekonomických. Někdo si třeba objednal převoz nákladu z Ameriky do Evropy, ale letadlo mělo ještě kapacitu unést pár pasažérů. Tak se vzali nějací čekající pasažéři, kteří neměli moc peněz na palubu. Letecká společnosti tak nevzrostli náklady (zaplatilo se už za náklad) a jen vydělala (každá koruna dobrá).

Postupem času a vlivem neviditelné ruky trhu se staly charterové lety naprostou samozřejmostí, které nabízeli jak přepravní firmy tak i velké letecké společnosti zaměřené na osobní dopravu. Začali vznikat dokonce specializované společnosti na tento druh dopravy. Dokonce i dnes vlivem konkurenčního boje mezi jednolitými cestovními kancelářemi jsou stále častěji využívané charterové lety. Určitě znáte různé last minute zájezdy, které často těží právě z toho, že Vás prostě přidají do nevytíženého letadla.

Velký rozmach charterové dopravy přišel s rozšiřováním evropské unie, hlavně takzvaného Schengenského prostoru, díky kterému nepotřebujete v rámci pohybu po Evropské unii vízum, což dokáží charterové společnosti náležitě využít. Stačí tak doslova přijít na letiště kouknout kdy to letí, jestli je v letadle ještě volné místo, koupit letenku často za zlomek ceny (škoda že to kazí letištní poplatky) a můžete letět.